Ekonomi

TKDK’nın desteğiyle köyünde süt üretim çiftliği kurdu.

Çorum’da yaşayan Veteriner Sağlık Teknisyeni Ersan Avcu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı destekle Çorum’un Laçin ilçesine bağlı Mescitli köyünde 120 büyükbaş kapasiteli süt üretim çiftliği kurdu.

IPARD II 10. Başvuru Daveti’nde desteklenen projeye 2 milyon 750 bin liralık sözleşme karşılığında 1,9 milyon lira hibe ödendi.

IPARD Programından yararlanan yatırımcılar arasına katılmaktan mutluluk duyduğunu ve AB standartlarındaki çiftliğini ülke hayvancılığına kazandırmanın gururunu yaşadığını belirten Ersan Avcu, “20 başlı çok eski bir ahırım vardı. Ben yenilemeyi ve genişletmeyi düşünürken Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği liderimizin TKDK’ya yönlendirmesi sonucu 2 toplam 1.200 metrekare kapalı alana sahip hem ilçemin hem de köyümün en büyük kapasiteli çiftliğine sahibim. metre, hayvan refahı, süt hijyeni, gübre yönetimi ve iş güvenliği kurallarına uygun, modern makine ve ekipmanlarla, AB standartlarında, 120 süt ineği kapasiteli ahır ve müştemilatları ile bireylere istihdam sağladım. Şu anda 80’i sağmal olmak üzere 200 baş hayvana ulaştım” dedi.

Günde 2 tonun üzerinde süt ürettiğini anlatan Avcu, “Genç hayvanlarım büyüdükçe sağılan hayvan sayısı ve süt üretimim de artacak. Gelecek hedeflerimden biri de süt sağım robotu almak. Projemin hayata geçmesinde emeği geçen, her zaman yanımda olan, işime destek veren aileme, kardeşime ve herkese teşekkür ederim.” “Projemin hayata geçmesinde emeği geçen hükümetime ve projemin hayata geçmesinde büyük emeği olan TKDK yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. – ÇORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu