Haber

Hindistan Rusya’dan petrol almaya devam edecek

Hindistan’ın Rusya’dan petrol almaya devam edeceği bildirildi.

Ülkede yayın yapan NDTV’nin haberine göre, adı açıklanmayan üst düzey bir Hintli yetkili, İran ve Venezuela’dan farklı olarak Rusya’dan petrol alımına herhangi bir yaptırım uygulanmadığını belirtti.

Yetkili, sevkiyat, sigorta ve finansman gibi konuları Avrupa Birliği (AB) dışında düzenleyen herkesin petrol alabileceğine dikkat çekti.

Rus petrolü için tavan fiyat uygulamasının yürürlüğe girmesinin beklendiği dönemde konuşan yetkili şu değerlendirmede bulundu:

“Rusya dahil dünyanın her yerinden petrol almaya devam edeceğiz. Hangi açıdan olursa olsun gemi gönderebilirsem, sigortayı karşılayabilirsem, ödeme şeklini düşünebilirsem petrol almaya devam edebilirim. Rusya’dan.”

Yetkili, kimsenin “Rus petrolünü almayın” demediğine dikkat çekti.

Rusya’nın Hindistan’ın ana tedarikçisi değil tedarikçi ülkelerinden biri olduğunu belirten yetkili, ülkenin 30 petrol tedarikçisi olduğuna dikkat çekti.

AB’nin Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol arzını 5 Aralık’tan itibaren tamamen kesme kararına atıfta bulundu.

Rus petrolünün söz konusu tarihten sonra Hindistan’a teslim edileceğini değerlendiren yetkili, rastgele bir ülkeden petrol temin etme esnekliğine sahip olduklarını ve herhangi bir aksama beklemediklerini söyledi.

ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkeler Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus petrolü ithalatını durdururken, AB 5 Aralık prestijiyle Rusya’dan ham petrol arzını tamamen kesme kararı aldı.

Rusya, dünya petrol üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu