Yaşam

Fahrettin Koca: SMA tedavisinde hasta grubu belirlendi, yakında tedaviye başlanacak

büyük ilk Cumhurbaşkanlığı KabinesiGörüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SMA hastalığıKonuyla ilgili son derece hassas olduklarını söyleyen Koca, ” Bu hastalığın bir suistimal aracı olarak kullanılmasına müsamaha göstermiyoruz. SMA Bilim Kurulu’muz var. Faydası kanıtlanmış ilacın verilmesi sağlanır.ifadelerini kullandı.

SMA Bilim Kurulu’nun kimlere gen tedavisi uygulanabileceğini ve hangi hasta kümesinde kullanılabileceğini belirlediğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

“Etkili olduğu bir hasta grubu var. Uygulanması için bir plan yaptık. Yakında hayata geçecek. Bu konuda da önemli bir gelişme var. Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz. .Bu hastane hücre ve gen tedavilerinin uygulanmasına özel olacak.Aynı hastane gibi.Ayrıca kampüste hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek bir tesis olacak.Böylece ilacı kendimiz üretip uygulayacağız. kendimizi tedavi ediyoruz.”

Bakan Koca, 80 yaş ve üstü başta olmak üzere Sağlıklı Yaşam Merkezlerinin kurulmasına ilişkin yönetmelik yayınlandığını kaydetti. Her 250 kişiye 2 hemşire ve 1 tıbbi sekreter yaşam merkezi olarak planladıklarını belirten Koca, şöyle konuştu:

“Büyüklerimizin herhangi bir sağlık sorunu, reçetesi veya raporu olduğunda uzaktan sağlık hizmeti verilmesi ile birlikte bu merkezlerden hizmet almalarını sağlayacağız. Gerektiğinde bu hastalar için hastane randevuları dahil tüm prosedürler takip edilecek. kişinin sağlık sorunu varsa o birimi arayacak. O birim gerektiğinde hastayı evine götürecek. Hastaneyi ziyaret edecek ve gerektiğinde hastanede refakat edebilecek. Bu uygulama daha yeni başlıyor.”

Sağlık Bakanı, 3 ilde pilot uygulama ile yürütülen Aile Diş Hekimliği Uygulamasının Türkiye genelinde uygulanacağını hatırlattı.

Koca, “Yaklaşık 10 bin kişiye bir aile diş hekimi olmasını planladık. Yaklaşık 8 ila 10 bin aile diş hekimi bu projede yer alacak. Şu anda ülkemizde görev yapan diş hekimlerimize ilave olarak yeni alımlar yaparak bu sayıyı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu alan.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu