Haber

Etiyopya ve TPLF’nin askeri liderleri yeni anlaşmaya imza attı

Etiyopya hükümeti ve isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesinin (TPLF) üst seviye kumandanları, silahsızlanma ve insani yardım geçişlerine ait yeni muahede imzaladı.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaklaşık bir haftadır süren görüşmelerin akabinde iki tarafın da askeri heyetleri, çatışmaların durdurulmasına ait izlenecek adımlarda mutabakata vardı.

İmzalanan mutabakata nazaran, hafif silahlarını bırakacak olan TPLF, ağır silahları yabancı ve Etiyopyalı olmayan güçlerin bölgeden çekilmesiyle eş vakitli teslim edecek.

Her şartta siviller korunacak ve bölgeye insani yardım ulaştırılması için işbirliği yapılacak.

Anlaşmanın yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini tespit için Afrika Birliğince müşahede heyeti kurulacak.

Addis Ababa hükümeti ile TPLF ortasında Güney Afrika’da yürütülen görüşmeler sonrasında 2 Kasım’da çatışmaların durdurulması muahedesi yapılmıştı.

Etiyopya, çatışmaların durması sonrası bölgeye insani yardım sevkinin başladığını, Tigray’ın yüzde 70’inin denetim altına alındığını belirtmişti.

Müzakerelere Afrika Birliği (AfB) ismine eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ve eski Kenya Devlet Lideri Uhuru Kenyatta başkanlık ediyor.

Etiyopya’da ordu ile TPLF arasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, binlerce kişinin vefatına, yüz binlerce kişinin meskenlerini terk etmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu