Haber

CHP Spor Kurulu Başkanı: Türk Lirasının Değer Kaybı Türk Futbolunu Tehlikeye Atıyor

CHP’li SporDivan Başkanı Demirhan Şerefhan, Türk lirasının her geçen gün değer kaybetmesinin Türk futbolunu olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Türkiye Futbol Federasyonu’nun yayın kuruluşu ile Türk lirası üzerinden anlaşması kulüplerimizin döviz üzerinden naklen yayın gelirlerini düşürüyor. Kulüplerimizin gelirleri TL, giderleri döviz üzerinden. Bu da Türk futbolunu büyük tehlikeye atıyor” dedi.

CHP Spor Heyeti Başkanı Demirhan Şerefhan, Türk lirasında yaşanan günlük değer kaybının Türk futbolunu olumsuz etkilediğini belirtti. Şerefhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“FUTBOL KULÜPLERİ TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBINDAN FİNANSAL KRİZLE KARŞILAŞTI”

“Ülkemizi kasıp kavuran kur krizi futbol camiasında da çok güçlü bir şekilde hissediliyor. Türk lirasının değer kaybetmesi nedeniyle futbol kulüpleri büyük bir mali krizle karşı karşıya. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yayıncı kuruluşla Türk lirası üzerinden anlaşması, kulüplerimizin gelirlerini her gün döviz bazında yayınlamanın faydaları.Özellikle yabancı kulüpler ve yabancı sporcularla yapılan sözleşmeler dolar veya euro üzerinden yapılıyor.

” SORUNLAR DÜZELMEZSE ZATEN ZOR DURUMDA OLAN FUTBOL KULÜPLERİMİZ İFLASLA KARŞILAŞACAKTIR”

Geçen yıl Muhteşem Lig şampiyonu, cari kur üzerinden naklen yayın gelirleri havuzundan 6 milyon 520 bin euro kazanmıştı. İspanya birinci ligi La Liga’da 48,5 milyon Euro ile son, İtalya birinci ligi Serie A’da ise 29,4 milyon Euro ile sonuncu oldu. İspanya ligini son sırada bitiren takım, ülkemiz ligini şampiyon tamamlayan takımın naklen yayın gelirinin 7 katından fazlasını elde etti. Bu durumu düzeltmek için Türk futbolunun marka kalitesinin yükselmesi ve kurun sabit kalması büyük değer taşıyor. Bu sorunlar çözülmediği takdirde zor durumda olan futbol kulüplerimiz iflasla karşı karşıya kalacak.”

Kaynak: ANKA / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu