Haber

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, İngiltere ile göçmen karşıtı anlaşmaya tepki gösterdi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bugün İngiltere ile ülkemiz arasında çok değerli bir anlaşmaya imza atıldığını basından öğrendik. Bunu İngiltere’de göçü önlemekle görevli bakanlık açıkladı. İngiliz basını bunu haber yaptı. Anlaşma önemli. Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde göçle mücadelede mükemmellik.İngiltere’de bakanlık merkez kurulacağını duyuruyor.Bugün Türk basını haberi İngiliz basınından aldı.İngiltere’de bakanlık bunu duyururken ve İngiliz basını bunu duyuruyor maalesef Türkiye’de hiçbir yetkili ses çıkarmıyor.Hemen bir kamuoyu açıklaması yapılmalı.Meclis bilgilendirilmeli.Bu yazı nereden çıktı? Bu metin bir an önce TBMM’ye gelmeli ve Meclis’in onayı olmadan asla yürürlüğe girmemelidir” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İngiliz basınında yer alan, Türkiye’de göçle mücadele için bir mükemmeliyet merkezi kurulacağına dair bakanlık kaynaklı haberlere tepki gösterdi. Çakırözer, şunları söyledi:

“BU METİN NEREDEN GELİYOR? BU METİN HEMEN KURULA GELMELİ VE KURULUN ONAYI OLMADAN HİÇBİR ZAMAN UYGULANMAMALIDIR. YAYINLANMAMASI GEREKİYOR”

“Bugün İngiltere ile ülkemiz arasında çok değerli bir anlaşmaya imza atıldığını basından öğrendik. İngiltere’de göçü önlemekle görevli bakanlık bunu açıkladı. İngiliz basını haber yaptı. Bugün Türk basını haberi İngiliz basınından aldı. Anlaşma önemli.Türkiye’de emniyet genel müdürlüğü var.İngiltere’de bakanlık göçle ilgili çalışmalar için bir mükemmeliyet merkezi kurulacağını açıklıyor.İngiltere bu mükemmeliyet merkezine mali destek, personel desteği sağlayacak ve böylece Türkiye’den İngiltere’ye yasa dışı göç önlenecek Türkiye’de hiçbir yetkili konuşmuyor Bu anlaşmayı kim imzaladı, bu anlaşmanın şartları neler, içeriği nedir, Türkiye hangi şartları kabul ediyor, Türkiye’de neden bir merkez açılıyor? Londra’dan para yardımı Sustu İçişleri sustu Londra’daki Türk Büyükelçiliği sustu bunların hiçbirine açıklama yapılmadı Ancak haberi İngiliz bakanından İngiliz basınından öğreniyoruz. Derhal kamuoyu açıklaması yapılması gerekiyor. Parlamentonun da bilgilendirilmesi gerekiyor. TBMM Dışişleri Komisyonu üyesiyim. Böyle bir metin hiç karşımıza çıkmadı. Bu metin nereden geldi? Bu metin derhal Meclis’e gelmeli ve Meclis’in onayı olmadan asla yürürlüğe girmemelidir.”

haberkarapinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu